İç Dudak Estetiği Labioplasti

26.10.2022 17:35:50 Genital Estetik

İç dudak sarkması ameliyatı ‘labioplasti’ veya ‘labio minoraplasti’ olarak adlandırılmaktadır. İç dudak estetiği (labioplasti) bunların arasında en sık uyguladığımız operasyon olarak karşımıza çıkmaktadır.

İç Dudak Sarkması Nedir?
Küçük dudak olarak da bilinen iç dudaklar, genital bölgede dış dudakların iç kısmında yer alan üzeri tüysüz deri kıvrımlarıdır. Yukarıda klitorisin üstünü saran yapıyı oluştururken, aşağıda dış dudaklar ile birleşir.

İç dudaklar herkeste farklı yapıda bulunabilmektedir. Kimi zaman doğuştan dış dudaklardan dışarıya sarkacak yapıda bulunabilirken, kimi kadında ise ergenlikle veya zaman içinde sarkma meydana gelebilmektedir. Bu durumdan rahatsız olan kadınlar ise iç dudak sarkması ameliyatı için arayışa girmektedirler. İç dudak sarkması nedeniyle yapılan operasyonlar ülkemizde ve tüm dünyada tüm genital estetik ameliyatlar içinde ilk sıradadır.
İç dudak sarkması neden olur?
Genellikle Batı ve Anadolu toplumlarında iç dudakların, dış dudakların dışına taşmaması genel beklentidir. İç dudaklardaki sarkma tıbben ‘labial hipertrofi’ olarak adlandırılmaktadır. İç dudak sarkması genellikle doğuştan genetik faktörlerle ortaya çıkarken, kimi zaman kazanılmış faktörlerle de ortaya çıkabilmektedir. Bu faktörler ise en sık; çocuklukta bir sebeple hormon kullanımına maruz kalma, ergenlik, genital bölgede meydana gelen enfeksiyon veya dermatit nedeniyle iç dudakların çok fazla kaşınması, çok sık mastürbasyon yapmak ve fazla sayıda gebelik geçirmek olarak da görülmektedir.

İç genital dudakların fonksiyonu var mıdır?
Hepimiz birbirimizden farklıyız; boyumuz, gözümüzün rengi, saçlarımız, burnumuz ve genital bölgemiz! Özellikle iç dudaklar söz konusu olduğunda neredeyse her kadında farklı bir yapıyla karşılaşmamız çok muhtemeldir. Damardan ve sinirden zengin bir çift deri katlantısı olan iç dudaklar, sadece cinsel ilişki esnasında değil günlük yaşamımız esnasında da pek çok fonksiyona sahiptir. Bunlardan en önemlileri ise vajinayı kurumaya karşı koruması ve tuvalette idrarın akış yönünü düzenlemesidir.

Labioplasti ameliyatı nedir ve nasıl yapılır?
İç dudak sarkması ameliyatı ‘labioplasti’ veya ‘labio minoraplasti’ olarak adlandırılmaktadır. Çoğu zaman eş zamanlı olarak klitorisin üstündeki fazla cilt dokusu da operasyon esnasında alınmakta, bu operasyon ise ‘Klitorohudoplasti’ veya ‘Klitoral hudoplasti’ olarak adlandırılmaktadır.

Genital bölgenin, aynı saç, göz rengi, burun gibi kişiden kişiye farklılık gösterebildiğini söylemiştim. Saçımızı boyatıyor, gözümüze lens takarak rengini değiştiriyor, burnumuza estetik operasyon yaparak istemediğimiz görünümü değiştirebiliyoruz.
Labioplasti nasıl yapılır?
Operasyon ameliyathane koşullarında genel anestezi veya bölgesel anestezi (spinal/epidural) altında yapılabildiği gibi, ofis şartlarında sedasyon ile birlikte lokal anestezi eşliğinde de yapılabilmektedir. İç dudak estetiği operasyonu için farklı cerrahi teknikler bulunmaktadır, hastanın beklentisine göre uygulanacak tekniğin ameliyat öncesi belirlenmesi çok önemlidir.

Operasyonun ortalama süresi bir saat kadardır. Labioplasti ile aynı anda klitorohudoplasti yapılmadığında, klitorisin üstündeki fazla cilt dokusu adeta minik bir penis görünümünü almakta; bu görünüm ameliyat sonrasındaki dönemde hasta için çok rahatsız edici olabilmektedir. Bu nedenle iç dudak estetiği esnasında eş zamanlı olarak klitorisin üzerindeki fazla cildin alınması (klitohudoplasti) da çoğu zaman yapılmaktadır.

Labioplasti operasyonu sonrası cinsel hayat
Operasyon sonrası, cinsel yaşama 4 hafta sonra devam edebilirsiniz.

Anahatar Kelimeler :