Renkli Ultrason Nedir

7.04.2020 02:06:35 Renkli Ultrason

Halk arasında renkli ultrason olarak da bilinen color Doppler, birçok hastalığın erken tanı ve teşhisinde kullanılabilen son derece faydalı bir görüntüleme sistemi olmakla beraber yalnızca gebelik takibinde kullanılan bir yöntem değildir. Hamilelik dışında da kadın ve erkeklerde çeşitli hastalıkların erken teşhis ve takibinde de kullanılan bir görüntüleme yöntemidir. 
Renkli doppler veya renkli ultrason ile en çok incelenen damar bebeğin göbek kordonundaki damarlardır. Bununla birlikte beyin damarları, rahim damarları, kalp damarları gibi farklı damarlar da incelenebilir. Ekseriyetle rahim içerisinde gelişme geriliği şüphesi olan bebeklerde, yetişkinlerde ise yüksek tansiyon hastalıklarında, kalp ritm bozukluğu veya kardiyak anomali varlığında da renkli ultrason yapılması faydalı olabilmektedir

Bu gelişmiş ultrason uygulamalarında bir radyasyon kullanımı ya da radyasyonla  görüntüleme uygulaması söz konusu değildir. Çünkü ultrason cihazları radyo dalgalarının kullanılarak görüntü elde edilmesi prensibine göre uygulanan bir teşhis yöntemidir. Herhangi bir yan etkisi olmayan bir görüntüleme sistemi olmasından dolayı renkli ultrason yada diğer adıyla renkli doppler, diğer insanların yanı sıra rahatlıkla hamilelerde kullanılmakta ve erken teşhis imkanı vermesi sayesinde bir çok hastalığın takibi ve istenmeyen gebeliklerin önlenmesinde de kullanılmaktadır.

Bilindiği gibi ultrason cihazı ses dalgaları ile çalışmaktadır. Color Doppler yani renkli ultrason ise bu ses dalgalarının kan damarları içerisindeki kan hücrelerine çarpıp geri yansırken frekans değiştirmesinden faydalanılarak yapılmaktadır. Bununla birlikte renkli Doppler inceleme ise buna ek olarak ekrana damarlardaki kanın akış yönünü ve hızını kırmızı-mavi renklerle çizebilmektedir. Bu uygulamada ekranda görülen damarların üzerinde bu renkler belirmekte, yine aynı zamanda kalp atımına benzer sesler işitilebilmektedir.

Bütün bu olumlu ve faydalı kullanım özelliklerine rağmen renkli doppler görüntülemesi yapılırken damarlar içerisinde akan kanın akış yönü kullanılmasından dolayı, gebeliğin ilk zamanlarında renkli ultrason uygulaması yapılamaz. Çünkü anne karnında bebeğin damarlarının gelişimi belirli bir gelişime ulaştığı zaman renkli ultrason uygulaması için yeterli zamana erişilmiş olur ve color doppler görüntüleme uygulaması mümkün olabilir.

İstanbulun her iki yakasına da hizmet veren Gop Kadın Sağlığı Merkezi
Özellikle metrobüslerin sağladığı hızlı ulaşım kolaylığı sayesinde günün her saatinde kolaylıkla gidebileceğiniz konusunda uzman hekimleri ve güler yüzlü sağlık personeli ile bir telefon kadar yakınınızdadır. 

Özel Kadın Sağlığı Merkezi hastanemiz 2001 kurulmuş olup hastanemizde kürtaj,doğum hizmeti ve renkli ultrason hizmetlerini vermekteyiz

Anahatar Kelimeler : renkli ultrason,color doppler,erken tanı,renkli doppler,ultrason,kürtaj,doğum,