Kürtaj Tipleri

7.04.2020 03:19:28 Kürtaj

Probe

Rahim ağzından geçirilerek rahime ilerletilen özel aletlerle rahim içi dokuların kazınarak dışarıya alınması işlemine verilen addır. Bu şekilde rahim içindeki kanamaya neden olan polip, hiperplazi gibi hastalıkların ortaya konulması sağlanmaktadır. Ayrıca kanayan tabakanın temizlenerek kanamanın durması sağlanarak tedavi edici özelliğe de sahip olabilmektedir.

Fraksiyone

Probe kurtajda olduğu gibi hem rahim içindeki dokular kazınarak alınır, hem de ilave olarak rahim ağzı kanalındaki dokular da kazınır. Bu iki ayrı bölgeden elde edilen dokular ayrı ayrı kaplara konularak patolojik incelemeye alınır. Böylece rahim içi hastalıklarına ilave olarak rahim ağzı hastalıklarının da ortaya konulması sağlanmış olunur.

Revizyone

Daha önceden yaşanmış düşüğe bağlı olarak rahim içinde kalan gebelik parçalarının temizlenmesi işlemidir. Düşük sonrası içeri de kalan dokular, daha sonraki dönemde enfeksiyon ve yapışıklıklara neden olarak kadının üretkenlik kapasitesinin azalmasına neden olmaktadır. Bu nedenle jinekoloji pratiğinde birçok hekim düşük sonrası revizyone kürtajı bir önlem amacıyla uygulamaktadır.

Bumm

Doğum sonrası rahim içinde kalan plasenta parçalarının temizlenmesi için bumm küreti adı verilen özel enstrumanlarla uygulanan kürtaj tipidir.

Anahatar Kelimeler : probe,fraksiyone,revizyone,bumm,kürtaj tipi,rahim ağzı hastalıkları,kürtaj tipi,kürtaj,