Kürtaj nasıl Yapılır?

7.04.2020 03:17:34 Kürtaj

KÜRTAJ RANDEVUSU İÇİN BİZİ ARAYINIZ: 0532 248 28 03
Gaziosmanpaşa Kadın Sağlığı Merkezi


Kürtaj hem genel hem de lokal anestezi altında uygulanabilen bir prosedürdür.


Kürtaj öncesi gebeliğin ultrason ile değerlendirmesi çok önemlidir. Gebelik kesesinin yerleşimi, büyüklüğü ve rahimin açılanması tespit edilerek işleme başlamak gerekir. Kliniğimizde kürtaj işlemi ultrason eşliğinde tam donanımlı ameliyathanemizde uygulanmaktadır. Bu sayede işlem sırasında rahim içi ve gebelik kesesi ultrason ile izlenmekte, yaşanabilecek komplikasyonlar en aza indirilmektedir.

Hasta uygun şekilde ameliyathane masasına alındıktan sonra eğer genel anestezi uygulanacak ise, anestezi uzmanı ile damardan verilen ilaçlar ile hastanın uyuması sağlanır. Hasta uyuduktan sonra masada pozisyon verilerek işleme hazırlıklar tamamlanır. Vajina ve rahim ağzı antiseptik ilaçlarla temizlenerek rahim ağzı sabitlenir. Ardından Hegar Buji adı verilen enstrumanlarla rahim ağzı genişletilir. Genişleyen rahim ağzından kola pipetlerine benzeyen özel aletler geçirilerek vakuma bağlanır. Vakumun yarattığı negatif basınçla rahim içine zarar vermeden gebelik kesesi dışarıya alınır. Tüm gebelik dokuları vakum ile çekilerek temizlenilir. Geçmiştekinin aksine günümüzde çelik enstrumanlar ile travmatik kazıma işlemi yapılmamaktadır.

Rahim içinin tamamen temizlendiğinde tüm aletler çıkarılarak vajina tekrar antiseptik ilaçlarla temizlenir. Kanama kontrolü yapılarak işleme son verilir. Tüm işlem sırasında eş zamanlı olarak ultrason ile değerlendirmenin yapılması, gereksiz kazımalardan kaçınılarak daha az travma oluşmasının sağlamaktadır.

Kürtaj işlemi ortalama 20 dakika sürmektedir. Hastalarımız servisimizde 1-2 saat dinlendirildikten sonra taburcu edilebilmektedir. Hastalarımız taburcu olduklarında kürtaj işleminin uygulandığına dair hiçbir belirti olmadan evlerine, işlerine gidebilmektedirler. Kürtaj sonrası adet döneminden daha az miktarda kanama ve ağrı oluşabilmektedir. Hastalarımıza enfeksiyon gelişmesinin önlenmesi açısından antibiyotik, ve ağrı giderici ilaçlar reçete etmekteyiz. Yaklaşık bir hafta sonrasında hasta tekrar kontrol amacıyla çağrılarak iyileşmenin tamamlanması takip edilir. Kürtaj basit sayılabilecek bir cerrahi işlem olmasına rağmen muayenehane veya polikliniklerde değil, yeterli ekipmanı ve ameliyathanesi olan sağlık kurumlarında uygulanmalıdır.

Anahatar Kelimeler : kürtaj,kürtaj fiyatları,kürtaj işlemi,kürtaj işlemleri,ultrason,kürtaj sonrası,kürtaj nasıl yapılır,