Cilt Bakımı

31.03.2020 21:16:07 Güzellik Bölümü

Cilt tipinizi ya da cildinizin neye ihtiyacı olduğunu eğer bilmiyorsanız evde yapacağınız kolay ve pratik test ile anlayabilirsiniz.

Bu test için cildinizi temizleyin. Çok hırpalamadan kurulayın. Her hangi bir krem ya da losyon kullanmadan 30 dk. bekleyin. Bekleme süresi dolunca elinize ince bir kâğıt mendil alın ve yüzünüzü kapatacak şekilde mendili bastırın.

Eğer; Cildiniz, nemlendirici krem ya da losyon kullanmadığınızda gergin ve pul pul dökülüyorsa ve bir nemlendirici kullanma ihtiyacı duyuyorsanız Kuru Cilt.

Kağıt mendil cildinize yapışmıyor ve üzerinde herhangi bir yağ izi yoksa

Normal Cilt.

Mendili yapıştırdığınızda kağıt mendil üzerinde belli noktalarda(alın, burun, çene) yağlanma varsa ve diğer noktalarda bir gerginlik hissi varsa Karma Cilt.

Mendili bastırdığınızda cildiniz birçok noktasında yağlanma varsa, parlak bir görünüm, akneler varsa ve gözenekleriniz normalden daha geniş ise Yağlı Cilt.

Cilt Tipleri

Kuru Cilt

Cilt gerginse; özellikle su ile temas ettikten sonra geriliyor ve pul pul dökülüyorsa, hassas, erken yaşta kırışmaya başladıysa kuru cilde sahipsiniz demektir. Ayrıca cildin susuz kalması da önemli bir faktördür. Derinin yeteri kadar suyu yoktur veya aşırı şekilde su kaybetmektedir. Epidermisin en üst tabakasında suyu tutan bazı maddeler bulunmaktadır. Doğal nem faktörü (NMF)hava kirliliği, iklim değişikliği alkollü maddeler tarafından bozulmaktadır. Cildin PH seviyesi düşüktür. Kendini koruyamaz ve incelir.

Yağlı Cilt

Derinin yüzeyinde bir parlaklık söz konusudur. Siyah noktalar, deri altında biriken yağlar, yer yer sivilceler görülür. Bunun yanı sıra porları (gözenekleri)çok geniştir. Su ve temizleyiciler ile temas ettikten 1 saat sonra ciltte aşırı bir sebum (cildin kendi üretti yağ) üretimi söz konusudur.

Yağlı cildin salgıladığı yağlar normal kimyasal özellikte değillerdir. Sebum salgılanması önemli boyutlara ulaşınca, cilt yağlı bir görünüm alır. Ergenlik çağına geçişle birlikte, hormonlar sebum salgılamasında artışa sebep olur. Bu hormon hassasiyet; yetişkinlerde ise akne oluşmasına neden olur. Cilt yağlı olmasına rağmen ince ve hassastır ve bu tür ciltler kuruda olabilir. Yani cilt doğal nem faktörünü (NMF) yeteri kadar korumayabilir.

Normal Cilt

Nemi, elastikiyeti yerinde olan, kırışıksız, düz, komedonsuz (siyah nokta), aknesiz olan cilt, normal cilt olarak adlandırılır. Bu tür cildi korumak diğer cilt tiplerine göre daha kolaydır. PH seviyesi ve serbest radikallerden korunduğu sürece dengeli beslenmeyle cilt sağlığını koruyacaktır.

Karma Cilt

'T' bölgesi; ( alın, burun ve çene bölgesi) aşırı yağlı, göz çevresi ve yanaklar ise normal görünümlüdür. Karma ciltler için hem bakım, hem de dengeyi sağlamak zordur. Yanlış ürün ve bakım ile denge çok çabuk bozulur. En doğru çözüm; her bölge için ayrı ayrı ürünler kullanmaktır.

Hassas Cilt

Hassas ciltler genellikle ince, kırmızı yapılı olup, lekelenmeye yatkın, alerjik bir reaksiyon gösterirler. Kuperozlar etkin bir biçimde göze çarpar. Sıcak ve soğuktan hemen etkilenir. Yanma ve batma hissi çok rahatsız edicidir. Genetik faktörler, yanlış beslenme, alkol, kullanılan ilaçlar, yanlış kozmetik ürün kullanımı ve diğer çevresel faktörler bu ciltlerin hassas olmasına neden olabilir. Bu tür ciltleri sakinleştirmek için ürün seçimine çok dikkat etmek gereklidir. Bakımı en zor cilt tiplerinden biridir.

İyi Bir Cilt Bakımı Ve Ürünü Ile Kaybolan Işıltıyı Ve Yumuşaklığı Geri Kazanmak Çok Da Zor Değil. Kozmetik Dünyasının Güzellik Ve Tazelik Iksiri Ürünlerimiz Ile Uygulanan Cilt Bakım Serilerimiz

Yaşlanmaya Karşı Cilt Bakımı

Excel Therapy O2+

Herhangi bir nedenden cildin yaşlanması sonucunda temel fonksiyonlarını yitirmiş nemini kaybetmiş ve kırışıklığa yenik düşmüş , çevresel strese karşı savunan ve yaşlanmayı erteleyen Sitokin ve Oksijen içeren ilk cilt bakım serisi olan EXCEL THERAPY O2 , içerikleri sayesinde yaşlanmaya karşı gerekli mekanizmaların çalışmasını sağlayarak, cildin hücresel fonksiyonlarını onarmaya yardımcı olur. Yılın her mevsiminde 25 yaş üstü her cilde uygulanır.

Yağlı Ciltlerde Matlık ve Denge Serisi Pure T Skin

Cildin mat, üniform ,temiz ve komedonsuz bir görünüme kavuşmasına yardımcı olur. Aynı zamanda kusur oluşumunu önler, cildin pH ve sebum değerlerinin dengeli olmasını sağlar. İçinde; Epicutin TT, Sepicontrol A5 ve Triclosan, bulunan geliştirilmiş formülasyon ile ani bir mat etki ve kusurlu ciltlerde mükemmel bir arınma sağlar. Parfüm içermez. Yılın her döneminde kusur ve yağlı cilt probleminden şikâyetçi gençler ve yetişkinler mükemmel bir çözüm sağlayan bakım serisidir.

Anti Stres ve Oksijenlendirme Aksiyonu Royal Jelly

Royal Jelly; (arı sütü) Vücudu strese ve dış etkenlere karşı güçlü kılmakta. Arı sütü enzimleri ile birlikte içinde B-Complex vitamins, A, C ve E vitaminleri bulunur. Kalsiyum, potasyum, fosfor, demir, sülfür, bakır ve silisyum minerallerini de içermektedir. En önemlisi de 10 temel amino asitten 8 tanesini içinde barındırmasıdır. Bu enerji verici, besleyici ve sıkılaştırıcı bakım serisi cildin hayat dolu taptaze ve ışıltılı bir görünüm almasına yardımcı olur.

Bu ürün mevsim dönüşümlerinde, gerilim ve yorgunluk belirtisi gösteren tüm cilt tiplerinin; gençlik dolu ve dinlenmiş bir görünüm kazanması için 40 yaşa kadar kullanılan bir bakım serisidir.

Hassas Ciltler İçin Gerçek Bir Bakım So Delicate Hassas ciltler tüm cilt tipleri içinde en korunmasız olan cilt tipidir. Tahriş olmuş, dış etkenlere karşı etkilerin ciltte oluşturduğu hassasiyet nedeni ile Antioksidan etki sayesinde yenilenme sürecini destekler, cildi sakinleştirir, nem ihtiyacını karşılar, kan dolaşımı düzenler ve kuperoz oluşumunu önler.

Bu bakım serisi; hassas ve reaksiyon gösteren ciltlere kesin bir çözüm olacak doğanın en iyi içerikleriyle cilt bakım teknolojisinin en son gelişmelerini birleştiren yeni bir cilt bakımıdır.

Serinin bütün ürünleri hipoalerjeniktir ve dermatolojik olarak test edilmiştir. So Delicate; cilt değiştiğinde, aşırı iklimsel değişimlerin(güneş, soğuk, rüzgar vb.) zararlı etkilerini önlemek ve onarmak için, diğer cilt bakım ürünlerine tepki veren cilt tipleri.

Her mevsim ve her yaşta uygulanan tüm bileşenleri ile en son teknoloji kullanılarak yeni bir ürün serisidir.

Okyanus Ferahliği İle Gelen Nemlendirme Hyrasoin

Kuru ve nemsiz ciltlerin tekrar hidrasyonu için doğal, çözülebilir bir bakım serisidir. Kuru ve nemsiz ciltler incedir, havada azalan oksijen miktarı, kirli hava ani ısı değişimleri hormonlu gıdalar dengesiz beslenme alkol ve sigara gibi olumsuzluklarla savunmasız biçimde karşı karşıya kalan organımız cildimizdir.

HYRASOIN ürünleri; en hassas kuperozlu ciltleri dahi yumuşatmak, korumak ve nem kaybını geri kazandırmak amacı için geliştirilmiş bakım serisidir. Yılın her dönemi ancak; güneş ışınlarına maruz kalmanın öncesinde veya sonrasında genç ve yetişkin ciltlerin kullandığı ürün kombinasyonudur.

Kimyasal Peeling

Cildi yenilemek, akne, skar izlerini yok etmede, cildi canlandırmakta, nem sağlayan hassas bir işlemdir. Cilt tarafından kolayca emilir. Hassas ciltlerde dahi kullanılabilir. Yağlı ciltlerdeki aşırı sebum salımını kontrol altında tutmakta, yine yağlı ciltlerde siyah nokta (komedon) akne sorunlarında cildi arındırmakta, kalınlaşma görülmüş cildi inceltmekte, hatta aşırı hassas cildi sakinleştirmekte ve PH seviyesini dengelemekte en etkili yöntemlerden biri olan Kimyasal Peeling uygulaması çok uzun yıllardır kullanılan etkili bir yöntemdir.

Kimyasal Peeling işleminde en etkili olan Glikolik Asit uygulamasıdır.

Glikolik Asit İle Cilt Yenileme (%50 - %70)

Glikolik Asit Nedir? (Glycolic Acid)

Glycolic Acid, Anti Hidroksit Asit (AHA) grubundan, olgunlaşmamış üzüm suyu, şeker kamışı suyundan elde edilen doğal bir asittir. Glikolik Asit cildin PH ile yakından ilgilidir. Cildin doğal nem faktörünü (NMF)korurken, kuru ve nemsiz ciltlere yüksek düzeyde nem kazandırır. Ayrıca yağlı ciltlerinde sebum seviyesini dengelerken akne ve skar izlerinde de gözle görülür bir iyileşme sağlar.

Glikolik asit en üst deri olan Epidermisin (boynuzsu tabaka) ölü hücrelerinin kuruyup pul pul dökülmesi ne sebep olurken alttan sağlıklı ve yeni hücre gelişiminin hızlanmasına yardımcı olur. Ayrıca Epidermisin alt tabakası olan Dermiste bulunan süngerimsi yapı olan cildimize tokluk hissi veren kollejen yapıyı da uyararak cildin elastikiyetinin artmasına, nem tutma görevi olan yapılarda da hızla çoğalmasını sağlayarak cildin yaşlılık ve mimik izlerinin azalmasına neden olur. Aktif akne tedavisinde, güneş lekesi ve doğum lekelerinde, genişlemiş porlarda gözle görülür bir şekilde glikolik asitin etkisi azımsanamayacak kadar çoktur.

Sonuç olarak Kimyasal Peeling güneş ışınlarının az olduğu dönüşüm mevsimlerinde en az 4-en fazla 12 seans şeklinde uygulanması gereklidir. Sonrasında güneş koruyucu ile nemlendirici ve yoğun bakım ürünleri ile destek verilerek mükemmel sonuçlara ulaşılması kaçınılmazdır.

Anahatar Kelimeler : cilt bakımı,